Kilka słów o śmigielskiej kolejce

Śmigielska Kolej Wąskotorowa, zwana pierwotnie: Śmigielskie Koleje Powiatowe, stanowiła niegdyś własność powiatu śmigielskiego. Jej budowę rozpoczęto w 1898 roku, a otwarta została 17 września 1900 roku. Jako pierwszy oddano do użytku odcinek od Starego Bojanowa do Krzywinia. Następnie uruchomiony została linia od Starego Bojanowa przez Śmigiel do Wielichowa a później oddano do użytku odcinki: Wielichowo – Ujazd oraz Wielichowo – Rakoniewice. Szerokość torów kolejki wynosiła początkowo 1000 mm. W 1951 roku zmniejszono ją do 750 mm – stąd jej nazwa potoczna: „kolejka wąskotorowa”.
Po II wojnie światowej w 1949 roku kolejkę przejęły Polskie Koleje Państwowe, które w latach 1951 – 1952 dokonały przebudowy torowiska oraz modernizacji i wymiany taboru. Sprowadzono wagony motorowe i lokomotywy spalinowe, co pozwoliło w 1973 roku wycofać z eksploatacji parowozy.  
Do naszych czasów przetrwał jedynie 23 kilometrowy odcinek torów kolejki na trasie ze Starego Bojanowa do Wielichowa. PKP zawiesiły na nim przejazdy w 2001 roku. Wiosną 2002 roku, staraniem ówczesnych władz Gminy Śmigiel na szlak wąskotorowy powróciły pociągi osobowe a rok później udało się uruchomić przewozy towarowe. Śmigielska kolejka stała się w ten sposób pierwszą wąskotorową koleją samorządową w III Rzeczypospolitej Polskiej.
Zespół Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej jest przykładem unikalnej już we współczesnym krajobrazie kolei wąskotorowej, która na początku XX wieku była powszechną formą kolejowego transportu lokalnego. Jest również jednym z nielicznych przykładów inżynierii, techniki i budownictwa tego okresu. Świadczy o tym zachowana niemal w całości infrastruktura, na którą składają się zabudowania stacyjne w Śmiglu pochodzące z początku ubiegłego stulecia, urządzenia lokomotywowni z czasów uruchomienia kolejki oraz funkcjonujące do dziś torowisko. W skład sprawnego taboru wchodzą: 2 lokomotywy typu Lxd2, 2 wagony motorowe typu MBxd2, 2 wagony osobowe, 3 wagony turystyczne, 1 brankard służbowy, 20 wagonów transportowych, kilka węglarek oraz wagonów krytych, pług śnieżny, drezyna spalinowa, 2 drezyny ręczne, podbijarka mechaniczna, 3 pary wózków leśnych.

Brak grafik
Najnowsze informacje
Kontakt z operatorem

ZGKiM Śmigiel Sp. z o.o.
ul. harcmistrza Łukomskiego 19
64-030 Śmigiel
tel.: 65 518O O37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: www.kolejka.smigiel.pl
FACEBOOK: kolejka.smigiel